Działania zrealizowane w 2013 roku

GRUPA I – Osoby niepełnosprawne zostały objęte:

1) INSTRUMENTAMI AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ, ZAWODOWEJ I ZDROWOTNEJ:

Na przełomie sierpnia i września 2013 r. w Darłówku odbyły się 12-dniowe Warsztaty ogólnousprawniające z programem przywrócenia aktywności zawodowej  i społecznej. W ramach warsztatów odbyły się zajęcia:

• z psychologiem
  • z doradcą zawodowym
  • z informatykiem
  • z prawnikiem
  • z kreowania wizerunku
  • rehabilitacyjne
  • integrujące i rekreacyjne

Uczestnikom i opiekunom został zapewniony bezpłatny pobyt i transport w obie strony na ww. warsztaty. We wszystkich ww. działaniach uczestniczyło 26 osób niepełnosprawnych i  8 opiekunów. Nad całością warsztatów czuwało 2 pracowników PCPR.

2) INSTRUMNTAMI AKTYWIZACJI ZDROWOTNEJ:

Od września do grudnia 2013 r. uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych w gabinetach rehabilitacyjnych na terenie powiatu.

GRUPA II – pełnoletni wychowankowie zastępczych form opieki zostali objęci:

1) INSTRUMENTEM AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ, w ramach którego odbyły się wyjazdowe Warsztaty psychologiczne.

2) INSTRUMENTAMI AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ, w ramach których odbyły się wyjazdowe Warsztaty doradztwa zawodowego oraz opracowano dla uczestników Indywidualny Plan Działania.

3) INSTRUMENTAMI AKTYWIZACJI EDUKACYJNEJ, w ramach których odbyły się:

a) Kursy/szkolenia:

• kurs prawa jazdy kat. B – 6 osób,
  • kurs kucharski – 1 osoba,
  • kurs wizażu i stylizacji paznokci – 1 osoba;

b) pokryto  koszty pierwszych egzaminów i koszty dojazdu (bilety) związane z ww. kursami/szkoleniami;

c) pokryto  koszty badań lekarskich/profilaktycznych/specjalistycznych związanych z podjęciem ww. kursów/szkoleń.

GRUPA III – młodzież w wieku 15-19 l. przebywająca w pieczy zastępczej

Dla tej grupy zorganizowano wyjazdowe WARSZTATY ROZWOJU OSOBISTEGO, a w ich ramach zastosowano:

1) INSTRUMENTY AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ:

• Warsztaty psychologiczne (m.in. nt. poznania siebie i swoich potrzeb, nawiązywania właściwych relacji z in., wzmacniania samooceny);
  • Warsztaty nt. agresji (Warsztaty z kuratorem sądowym nt. zjawiska agresji i jej konsekwencji prawnych)

2) INSTRUMENT AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ, w ramach którego odbyły się Warsztaty doradztwa zawodowego

GRUPA IV – rodzice biologiczni, których dzieci przebywają w pieczy zastępczej

Dla tej grupy zorganizowano wyjazdowe WARSZTATY pt. „SZKOŁA RODZICÓW”, a w ich ramach zastosowano:

1) INSTRUMENTY AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ:

• Warsztaty psychologiczne z zakresu podnoszenia kompetencji społecznych i opiekuńczo-wychowawczych
  • Indywidualne konsultacje psychologiczne (wg potrzeb)
  • Zajęcia z wizażu i autoprezentacji (przygotowanie do bezpośredniego kontaktu z pracodawcą)

Wszystkie warsztaty miały charakter wyjazdowy, a uczestnikom pokryto koszty dojazdu, noclegu z wyżywieniem i ubezpieczenie.