Przejdz do strony glownej

OSIÄ„GNIJ SUKCES NA RYNKU PRACY I PRZYSTÄ„P DO KOMPLEKSOWEJ REHABILITACJI!

OSIÄ„GNIJ SUKCES NA RYNKU PRACY I PRZYSTÄ„P DO KOMPLEKSOWEJ REHABILITACJI!

Do kogo jest skierowany projekt?
Kompleksowa rehabilitacja to program przekwalifikowania zawodowego kierowany do:

 

  • Osób, które chcÄ… być aktywne zawodowo, ale na skutek niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci majÄ… problem z podjÄ™ciem zatrudnienia.
  • Osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia straciÅ‚y zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. 
  • Osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… wrodzonÄ… lub nabytÄ… w okresie rozwojowym, które nigdy nie funkcjonowaÅ‚y na rynku pracy i nie majÄ… kwalifikacji zawodowych

Przykłady osób, które spełniają kryteria kwalifikacji do projektu:

  • Osoby po wypadkach z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… ruchowÄ… wykonujÄ…ce zawody wymagajÄ…ce tej sprawnoÅ›ci m.in. - pracownicy budowlani, kierowcy, kelnerzy/barmani, sprzedawcy.
  • Osoby chorujÄ…ce przewlekle u których choroba uniemożliwia dotychczasowÄ… pracÄ™ m.in. - cukrzycy, chorzy onkologiczne po amputacjach, chorzy z chorobami neurologicznymi ograniczajÄ…cymi sprawność.
  • Osoby niepeÅ‚nosprawne od dzieciÅ„stwa/od urodzenia, które nie majÄ… kwalifikacji zawodowych albo dotychczasowe kwalifikacje nie umożliwiajÄ… im pracy w wyuczonym zawodzie.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na uczestnika projektu?

• Zakończone leczenie/rehabilitacja szpitalna, ustabilizowany stan zdrowia. Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, możliwy jest dostęp dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
• Brak możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu ze względu na stan zdrowia.
• Osoba musi zadeklarować chęć podjęcia zatrudnienia.
• Zdolność do podjęcia zatrudnienia w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej.

Jak przebiega rehabilitacja kompleksowa?

Projekt realizowany jest w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej równolegle w trzech modułach:
• zawodowym: mającym na celu ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskania nowego zawodu i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia.
• psychospołecznym:  mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy,  i przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym.
• medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu. 
W efekcie uczestnicy uzyskują nowe kwalifikacje zawodowe, które poprawiają ich status na rynku pracy pozwalając na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Udział w projekcie wiąże się z 4-6 miesięcznym pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Rehabilitacja Kompleksowa rozpoczyna się od dokładnej oceny przez specjalistów - lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych – stanu zdrowia Uczestnika, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostaje Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości Uczestnika. Obecnie w Polsce funkcjonują 3 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie).

Uczestnik będzie miał prawo do wsparcia doradcy zawodowego, pośrednika pracy i psychologa także po zakończeniu korzystania z usług Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) przez okres minimum 3 miesięcy po podjęciu zatrudnienia.

Rehabilitacja kompleksowa jest bezpłatna.

Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:
(77) 88 72 026

PCPR Krapkowice

Powiatowe Centrum Pomocy Rodziniewykonuje zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej oraz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

Podstawowe zadania PCPR skoncentrowane są na zapewnieniu wsparcia instytucjonalnego (domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo wychowawcze), organizowaniu i finansowaniu rodzinnej opieki zastępczej, organizowaniu specjalistycznego poradnictwa, prowadzenia ośrodka interwencji kryzysowej, prowadzeniu mieszkań chronionych dla osób z terenu więcej niż jednej gminy, udzielaniu pomocy w usamodzielnianiu i w integracji ze środowiskiem osób opuszczających rodziny zastępcze...

Przydatne linki

Kontakt

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)

ul. Kilińskiego 1, 47-303 Krapkowice
tel. 77 44 66 015, 44 66 012

 

Dział pomocy dziecku i rodzinie usamodzielnienia

tel. 77 44 67 113

 

Dział interwencji kryzysowej i wsparcia pomoc osobom doznającym przemocy

tel. 77 44 67 118

 

Dział rehabilitacji dofinansowania ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych

tel. 77 44 67 120

 

Zespół ds. pieczy zastępczej rodziny zastępcze

tel. 77 44 67 114

 
Fax 77 44 67 119