Grupa wsparcia dla rodzin zastępczych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krapkowicach zaprasza rodziny zastępcze do udziału w spotkaniach grup wsparcia organizowanych w siedzibie Centrum dla rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Spotkania grup wsparcia stanowią możliwość zbudowania forum wymiany doświadczeń oraz otrzymania wsparcia w grupie osób pełniących podobną rolę – osób pełniących funkcję rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka. Udział w grupie wsparcia jest dobrowolny, zgodny z wewnętrzną gotowością poszczególnych osób i rodzin. Spotkania grup wsparcia prowadzone są przez psychologa zatrudnionego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krapkowicach.

Ideą grupy wsparcia jest samopomoc, czyli wzajemna pomoc, korzystanie z siły i wsparcia grupy. Uczestnicy grupy sami dla siebie stanowią źródło wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i instrumentalnego, źródło zasobów, inspiracji i motywacji do działania. Wartością grup wsparcia jest zaangażowanie uczestniczących w nich osób oraz ich gotowość do wprowadzania zmian w swoim życiu i rodzinie. W grupach uczestniczą osoby znajdujące się w różnych momentach funkcjonowania rodziny zastępczej, rodziny z różnymi doświadczeniami, przez co możliwe jest uzyskiwanie i dawanie wsparcia w konkretnych przypadkach (dzielenie się doświadczeniami, przeżywanymi emocjami, sposobami rozwiązywania problemów). W ramach grup wsparcia realizowane będą również elementy psychoedukacji poprzez mini warsztaty oraz bloki tematyczne, będące przedmiotem zainteresowania rodziców zastępczych.

Poprzez udział w grupie wsparcia rodzice zastępczy otrzymują możliwość:

• uzyskiwania i dawania wsparcia w peÅ‚nieniu funkcji rodziny zastÄ™pczej,
  • doskonalenia umiejÄ™tnoÅ›ci wychowawczych, radzenia sobie z emocjami, radzenia sobie w sytuacjach napiÄ™cia (stresu),
  • inicjowania i wzmacniania pozytywnych zmian w systemie rodzinnym,
  • pogÅ‚Ä™bienia wglÄ…du w siebie (wzrost Å›wiadomoÅ›ci przeżywanych emocji, swoich przekonaÅ„, pragnieÅ„, potrzeb, wartoÅ›ci, celów, a także rozpoznanie wÅ‚asnych zasobów i rozumienie ograniczeÅ„),
  • przeznaczenia czasu dla siebie jako rodzica zastÄ™pczego,
  • zapobiegania wyczerpaniu i  wypaleniu.

Wszelkich informacji o terminach spotkań grup wsparcia udzielają koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej.