Przejdz do strony glownej

Informacje dla kandydatów na rodziny zastępcze

Wiele dzieci pozbawionych jest czasowo lub na stałe domu, uczucia i opieki, ponieważ ich biologiczni rodzice:

  • nie żyjÄ…;
  • znaleźli siÄ™ w bardzo trudnej sytuacji życiowej;
  • nadużywajÄ… alkoholu/narkotyków;
  • nie interesujÄ… siÄ™ dzieckiem;
  • znÄ™cajÄ… siÄ™ nad nim;
  • poważna choroba uniemożliwa im czasowo lub na staÅ‚e opiekÄ™ nad dzieckiem.

Rodzinna piecza zastępcza jest formą opieki zastępczej zapewniającą dziecku całodobową opiekę i wychowanie, utrzymanie kontaktów z rodziną naturalną, traktowanie dziecka w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobistej, kształcenie, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań dziecka, akceptację wyznania religijnego.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które:

  1. dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
  2. nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
  3. wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
  4. nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
  5. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
    1. zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
    2. opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;
  6. przebywajÄ… na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
    1. rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego;
    2. właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań;
    3. wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadań stałe źródło dochodów.

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka są obowiązani posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Szkolenia kandydatów na rodzinę zastępczą odbywają się zgodnie z zatwierdzonymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej programami szkoleń, których celem jest zapoznanie kandydatów  z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z pieczą zastępczą czy sposobami radzenia sobie z nimi. Szkolenie przygotowuje kandydatów do sprawowania opieki i wychowania dzieci, zaspokojenia ich potrzeb rozwojowych i kompensacji opóźnień, wspierania więzi dziecka z rodziną naturalną, zapewnienia dziecku nawiązania bezpiecznych, pozytywnych i trwałych więzi. Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, w zakresie praw dziecka, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach i kompetencjach organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Sprawdź czy i Ty możesz pomóc?

Zapytaj siebie...

  • Czy lubisz przebywać z dziećmi?
  • Czy jesteÅ› cierpliwy i wyrozumiaÅ‚y dla dzieciÄ™cych problemów?
  • Czy masz czas i energiÄ™, którÄ… mógÅ‚byÅ› spożytkować na opiekÄ™ nad dziećmi?
  • Czy jesteÅ› w stanie zaakceptować rodziców biologicznych dziecka i nawiÄ…zać z nimi współpracÄ™, wiedzÄ…c, że ponoszÄ… oni odpowiedzialność za sytuacjÄ™, w jakiej oni i ich dziecko siÄ™ znaleźli?
  • Czy jesteÅ› gotów zająć siÄ™ dzieckiem, być może zaniedbanym, chorym, niepeÅ‚nosprawnym fizycznie lub umysÅ‚owo, niedostosowanym spoÅ‚ecznie, z problemami emocjonalnymi?

Wszelkich informacji na temat kwalifikowania kandydatów na rodziny zastęcze udziela pracownik zespołu ds. pieczy zastępczej: Lidia Gałeczka - specjalista pracy z rodziną, tel. 77 44 67 113, pok. 203

PCPR Krapkowice

Powiatowe Centrum Pomocy Rodziniewykonuje zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej oraz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

Podstawowe zadania PCPR skoncentrowane są na zapewnieniu wsparcia instytucjonalnego (domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo wychowawcze), organizowaniu i finansowaniu rodzinnej opieki zastępczej, organizowaniu specjalistycznego poradnictwa, prowadzenia ośrodka interwencji kryzysowej, prowadzeniu mieszkań chronionych dla osób z terenu więcej niż jednej gminy, udzielaniu pomocy w usamodzielnianiu i w integracji ze środowiskiem osób opuszczających rodziny zastępcze...

Przydatne linki

Kontakt

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)

ul. Kilińskiego 1, 47-303 Krapkowice
tel. 77 44 66 015, 44 66 012

 

Dział pomocy dziecku i rodzinie usamodzielnienia

tel. 77 44 67 113

 

Dział interwencji kryzysowej i wsparcia pomoc osobom doznającym przemocy

tel. 77 44 67 118

 

Dział rehabilitacji dofinansowania ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych

tel. 77 44 67 120

 

Zespół ds. pieczy zastępczej rodziny zastępcze

tel. 77 44 67 114

 
Fax 77 44 67 119